Přeskočit na hlavní obsah

Do jaké míry může za naší váhu a postavu genetika

 Dneska se pobavíme o tom, jakou roli na naší váhu a postavu má vlastně genetika. Setkáme se jako obvykle se dvěma jasně vyhraněnými názory.

Že s tím nic nenaděláme, protože to tak máme od přírody, a s názorem, že můžeme životním stylem změnit vlastně úplně vše, protože genetika je výmluva, a všechno je to jen na nás. Ale jak to tedy je?

Faktem je, že genetiku nikdo nezrušil. Jsou věci, které jsou prostě dané. Stejně tak jako máme danou nějakou barvu očí, výšku a barvu vlasů ( a vlasy sice můžeme obarvit, ale nezařídíme, aby nám pak nerostly ty naše) No a s naším tělem je to stejné.

Jsou zkrátka věci, které máme dané. Někdo je od přírody drobnější, má lehčí kostru, celkově lehčí a drobnější konstrukci těla, někdo je zase naopak trochu korpulentnější, má širší ramena a boky a trochu těžší kosti.

Stejně tak místa, na která se nám primárně bude ukládat tuk a místa, ze kterých nám bude mizet první. Někomu jde zkrátka všechno spíš do břicha, a má hubené ruce a nohy, někomu jde zase vše jen do spodní části těla a nohy má tenké a nemá žádný zadek, někdo má vyvinutý vršek, větší prsa, u mužů široká ramena a drobnější spodek. Tohle je dané.

Stejně tak někdo bude první hubnout břicho, a až pak třeba zadek, a někdo zase přesně naopak. A tohle prostě neovlivníme.

To samé platí o váze. Proto BMI není ta úplně správná metoda, protože nejenže nepočítá se svaly, zadrženou vodou atd, ale také jsme každý trochu jiný, a nikoho nemůžeme zasadit do tabulek. Zdravá váha se pohybuje od čísel BMI 18.5 do 25ti, v případě Asiatů je to dokonce 16.5-23-24, protože mají právě drobnější stavbu těla.

Ale i u Evropanů jako my se to může lišit. Například pokud má někdo tu těžší stavbu těla, tak může být i na BMI 18.5 vlastně pod hranicí, a jeho nejnižší zdravá váha bude až okolo BMI 19-19.5. Naopak někdo hodně drobný může být zcela zdravý, i když má třeba 3 kila podváhu. Takovou holčinu jsem znala, měla asi ty 4 kila podváhy, ale byla zdravá, hormonálně zdravá, a sice byla drobounká a štíhlounká, ale nebyla vyhublá. 

Naopak moje mamka, která je také ten drobný typ, má dle BMI váhu zdravou, má na výšku 174cm asi 68 kilo, což se v jejím věku zdá skvělé, ale pro ní je to v podstatě nadváha, i její tělo na to reaguje jako na nadváhu, protože se svou konstrukcí by měla mít ideálně okolo 60ti kilo, to říkali i doktoři...

Navíc ta škála té zdravé váhy je právě docela široká. Třeba na mou výšku se to pohybuje v rozmezí 55 až nějakých 72 kg. Takže i když bych měla 56 nebo 70, furt bych byla v té kategorii, že je to v pořádku, alespoň dle BMI. Ale každý člověk má ( obvykle v tomhle rozmezí) nějakou váhu, která je ideální právě pro jeho tělo.

Kdybychom si tedy jako příklad vzali dívku mé výšky a věku ( pomineme teď stavbu těla, svaly atd.) tak pro nějakou od přírody drobnou by ta ideální a nejvhodnější váha pro tělo, na které se cítí nejlíp, je zdravá a vypadá zdravě a dobře, mohla být 55kg, ale pro jinou, trochu jinak stavěnou třeba 65, a mohly by mít i podobné procento tuku, protože svaly jsou těžší, takže kdyby jich ta jedna měla podstatně více, bylo by to možné. Proto se nedá říct, na jaké váze budete právě vy zdraví a vypadat dobře. Je to prostě individuální.

A jak tedy poznáme, že to má někdo od přírody? Všichni známe takové ty lidi, kteří sice v oblečení vypadají pomalu jako anorektici, ale když je pak vidíte bez oblečení, tak jim nikde netrčí žádné kosti, a jsou třeba i povolenější nebo skinny fat, a zkrátka najednou vidíte, že zas tak vychrtlí nejsou. Naopak když má někdo širší právě ta ramena a pánev i když je vyhublý, a k tomu mu trčí žebra a páteř a do klíčních kostí by si mohl schovat jablko, tak to asi úplně od přírody nebude...

Stejně tak známe i lidi, kteří váží relativně dost, a my jim tu váhu ani nevěříme, protože mají o deset kilo víc, než my, ale jsou štíhlejší a pevnější. 

Samozřejmě genetika hraje menší roli, než životní styl. Životním stylem můžeme ovlivnit opravdu hrozně moc věcí! I když budeme mít těžší podmínky, můžeme se sebou udělat opravdu hodně. Takže se na genetiku nemůžeme ani úplně vymlouvat. Ale stále platí to, že podmínky máme jiné. že někomu se bude hubnout lépe a rychleji, někomu pomaleji a na nižších kaloriích. Někdo zase bude snadněji nabírat svaly a bude mu stačit cvičit méně a nižší zátěží, než jinému.

Zkrátka genetiku nevymažeme. Vždycky tu budou různé věci a limity, kvůli kterým to budeme mít těžší nebo lehčí, někdo bude muset dělat pro to samé víc, někdo míň, a některé věci nezměníme vůbec.

Ale samozřejmě, že když má někdo obezitu 2. nebo 3. stupně nebo 10-15 kilo podváhu, že asi dělá něco špatně :) A pokud mu nejde s tím něco dělat a říká, že to má geneticky, v tomhle případě se asi vymlouvá. 

Nicméně i metabolismus je částečně daný. To je prostě fakt. Všichni známe ty lidi, kteří snědí celého slona, pořád jenom leží u telky, a stejně jsou pořád hubení, a pak tu máme fakt i lidi, kteří si dají navíc rohlík, a přibírají, i když pravidelně cvičí.

Ale i metabolismus hodně ovlivníme životním stylem. A to hlavně pohybem. Pokud se budeme dost hýbat, správně spát, jíst zdravě a pravidelně, přibereme k tomu nějaké svaly, budeme jíst dost, hodně pít atd. na náš metabolismus to bude mít pozitivní vliv. O tom žádná řeč. 

Naopak si můžete metabolismus i dost poškodit, přestože ho máte od přírody rychlý, pokud budete mít otřesnou životosprávu nebo si ho zničíte dlouhodobými a šílenými dietami, ani genetika vás nemusí zachránit. To už je pak na vás.

Zkrátka... Genetiku nikdo neruší, a některé věci jsou dané a nezměníme je, nebo pro nás bude mnohem těžší je ovlivnit, než pro jiné. Každý jsme jiný, a nic s tím nenaděláme.

Na druhou stranu, opravdu hodně věcí ovlivníme. Obezita ani podvýživa není výmluvou genetiky. To už je na nás. Jasně, můžeme to mít v tomhle těžší, ale ovlivnitelné to je, a hodně. Takže vymlouvat se a shazovat naší obezitu nebo velkou podváhu na genetiku je nesmysl.

To ale neznamená, že ovlivníme vše nebo že můžeme být přesně jako někdo, a že by nás šlo zasadit do tabulek na přesná čísla. 


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Můj jídelníček za tři dny - 1600 kcal, a konečně vyvážené

 Ahoj, zas vám ukážu, jak teď jím. Zavedla jsem si nový úkol. Jíst opravdu poctivě všechny makroživiny, mít v jídle sacharidy, bílkoviny i tuky. Vždycky jsem se bála mít v jídle spolu s bílkovinou sacharidy i tuky, vždy to bylo buď jedno nebo druhé, ale teď se učím, že tyto dvě makroživiny dohromady nekoušou a doporučuji každému naučit se to. Není nutné to dělat jako já a furt to řešit v tabulkách, ale prostě si pohlídat, abyste v každém nebo každém druhém jídle měli nějaký zdroj sacharidů, bílkovin, tuků i vlákniny. Nebo mít takto vyvážená alespoň 2-3 jídla za den ( podle toho, kolikrát jíte. O tom, co je u mně nového, budu psát zítra, teď vám jen ukážu svůj jídelníček. 1. SNÍDANĚ: Ovesná kaše - 60g ovesných vloček, 20g proteinu, 150g jahod, lžíce medu SVAČINA: Mléko 200ml, oříšková tyčinka 35g, bílý řecký jogurt 140g OBĚD: Zelenina 250g, celozrný bulgur 60g, tofu s bazalkou 90g, pár arašídů VEČEŘE: rýže 15g, žlutá čočka 40g, tofu s bazalkou 90g, zelenina 200g, černé olivy 30g 2. ...

,Ana' ze mě udělala blázna, sobce a otroka

Naprostého blázna... . S aplikací kalorické tabulky si ,,hraju" kldině 4 hodiny v kuse, zadávám nejrůznější kombinace jídel ( které bych ani nejedla) gramáže a nejůznější verze... . Chodím pořád do obchodu...Koukat se na potraviny. Ano, třeba hodinu chodím po Albertu a jen se dívám na potraviny, které bych si neodvážila koupit. . Nevydržím dvě hodiny bez toho, aniž bych si nějakým způsobem neplánovala jídlo, cvičení, kolik čeho a co v jakou hodinu a plány různě nepoupravovala a nepřemýšlela, kde ještě by se dalo ubrat, ale abych zvládla fungovat...( včetně zapisování, tabulek a poznámek... . Klidně dvě hodiny projíždím menu restaurací, do kterých nejspíš v životě nepůjdu... Myšlenky na jídlo jsou tu 24 hodin denně. . Když byl doma ještě krejčovský metr, měřila jsem si všechny části těla kldině 10x denně a zrhuba 2x za noc... . Nesmím se podívat do zrcadla, jinak se mi dělá špatně ( vyloženě fyzicky i psychiky zle) . Když mi někdo nabídne jídlo, hned to ve mě vyvolá pocit, že mi...

Můj jídelníček - 1400 kcal, jak teď jím

Zase vám sem picnu ukázku toho, jak aktuálně jím. Jím teď 1400 kcal bez ohledu na to, jestli ještě přiberu, protože jsem zase jedla nějakých 1000 kcal, cvičila skoro dvě hodiny denně, další dvě prochodila a stejně jsem udržovala nebo lehce přibírala, byla jsem vyčerpaná a plačtivá, takže prostě musím opravut metabolismus a to z 1000 nebo 1200 kcal neudělám, tak zase postupně navyšuju, i když mi to rve srdce a mám hroznej strach :( Takže teď mám 1400 kcal a chtěla bych to ještě navýšit... tady to je :) SNÍDANĚ: Banán, 200g jahod, kiwi, hrst kešu, 140g bílý řecký jogurt SVAČINA: Mléko do kávy ( odtučněné) 150 ml a domácí arašídové mléko 100ml, kakao. OBĚD: Kuřecí prsa 150g, cuketa, rajčata, paprika, 5ml olivového oleje, chilli omáčka SVAČINA: 2 krajíce celozrnného chleba ( 80g), perla tip cca 15g, kuřecí prsní šunka 100g VEČEŘE: Zeleninová polévka ( z cukety, špenátu, celeru, brambor a brokolice), okurka, mrkev, cottage 200g