V dnešním článku si povíme, jak si můžeme ať už po PPP nebo i prostě v životě osvojit nějaké správné stravovací návyky. jak se naučit jíst, jak jíst normálně, a jak najít v jídle rovnováhu. Nejen lidé po PPP mají naprosto rozhozené a do země zadupané stravovací návyky... I mnoho zdravých lidí, zvlášť tady v ČR, mají totální bordel ve stravování a vlastně neumí jíst.
Po PPP je to logické, když člověk dlouho jedl jako vrabeček nebo se naopak nárazově přejídal nebo tyto dvě ,,aktivity" vytrvale střídal, má stravovací návyky úplně zničené a jejich obnovení bude chtít opravdu hodně trpělivosti, odhodlání, přemáhání se, snahy, práce a pevné vůle... Ale jde to :)
Ale i hodně běžných PPP nepolíbených lidí nemá zdravé a ani normální stravovací návyky. A to vede buď k podvýživě nebo nadváze a obezitě, k únavě, depresím, potížím se spánkem, se slabou imunitou, problémům s hormony a štítnou žlázou a spoustě ostatním chronickým problémům, které se neprojeví hned, ale po delší době hodně špatných stravovacích návyků se jistě projeví.
Mnoho lidí také tak dlouho skáče z diety do diety, zkouší všechny tipy, které na internetu najdou, tam keto, tam krabičky, tam ovocnozeleninové diety, vaječné diety, tukožroutské polévky, nejím po páté večer a bla bla bla... že už dávno ztratili přehled o tom, jak se má vlastně nějak normálně jíst :D
Někteří lidé mají zase nepravidelný životní styl, mají toho moc a jídlo vůbec neřeší, takže se často celé dny pořádně nenají, celý den nejí, a pak se večer přejí nebo se neustále jen odbývají tyčinkami, párky v rohlíku, v nejlepším případě jogurtem a prostě tím, co se dá jen rychle popadnout ze skříně nebo koupit na stánku... A také už se vlastně neumí normálně najíst.
Takže dneska si řekneme, jak na to. naše stravování nás ovlivňuje mnohem víc, než si myslíme. To ale neznamená vždy problémy s váhou, váhu může mít ten člověk zdravou a postavu třeba i krásnou, ale diví se, proč je furt nemocný, unavený, proč špatně spí, má úzkosti, je náladový, je mu zima nebo naopak pořád horko, proč má špatnou pleť a špatné studijní nebo pracovní výsledky. Odpověď je často ve stravě... takže věřím, že tenhle článek ocení široká škála lidí.
Pojďme si říct, jak se naučit jíst a jak získat zpět normální stravovací návyky
NAJDĚTE SI SVOU PRAVIDELNOST
Je úplně jedno, jestli budete jíst 3x denně, 4x nebo 5x. Opravdu nemusíme jíst 6 malých porcí denně nebo naopak jen dvě jídla denně, abychom byli zdraví. Každému to vyhovuje jinak, někdo je schopen sníst svůj správný příjem ve třech jídlech denně, má méně času a vyhovuje mu to. Někdo by měl hlad, takže potřebuje svačinku a má 4 jídla denně. Někdo jich potřebuje pět, protože se třeba jinak tláská zbytečnostma, a navíc nesní ve třech nebo čtyřech jídlech dostatečný příjem, takže těch jídel potřebuje pět a bude mu to vyhovovat...
Najděte si tu svou frekvenci ve stravování, která vyhovuje časově, velikostí porcí a dle hladu. Určete si, zda chcete jíst 3x, 4x nebo 5x a to dodržujte. Zkuste jíst pravidelně. Tři hlavní jídla v přibližně stejnou hodinu. Když to bude o hodinu dřív nebo později, nic se nestane, ale naučte se mít pravidelně snídani, oběd a večeři. Popřípadě mezitím menší svačiny. A neodbývejte to. Dodržujte to a ráno se normálně nasnídejte - ne rohlík, ne koblihu, ne jen kafe a cigaretu, ale jídlo, pak si dejte oběd - buď teplé jídlo nebo i studené, ale prostě jídlo, zase ne párek v rohlíku a limču, ale plnohodnotné jídlo, a večer večeři, zase buď teplou nebo studenou, ale ne jen nudle z pytlíku... Mezitím třeba zařaďte nějakou menší svačinu ( nebo svačiny) Ale jezte tři hlavní - větší jídla denně a k tomu popř. svačiny.
JEZTE PŘIROZENÉ POTRAVINY
Naučte se jíst normální jídlo. Pečivo, šunku, ovoce, zeleninu, brambory, rýži, těstoviny, maso, tofu, vejde, jogurty a tvarohy, luštěniny...Z těchto potravin si skládejte svá jídla. Z normálního jídla. Ne z prášku, ne z pytlíku, ne balíčky ketomix, ne jenom proteiňáky, ne limčy a tyčinky. Naučte se konzumovat normální, běžné potraviny. Nemusíte se nutně živit bio vločkami, kozím mlékem, quinoou, uzeným lososem a protenovkami za 60 korun, abyste jedli zdravě.
Naopak vsaďte na běžné, ale přirozené potraviny. Přílohy a luštěniny jsou levné. Vajíčka se také cenově dají. Maso také, pokud nebudete jíst jen vepřovou panenku, krůtí prsa a lososa každý den... S ovocem a zeleninou je to horší, ale i to se dá sehnat, dá se použít i mražené. Mléčné výrobky také nejsou drahé. Když ušetříte za jídla od stánku, za limonády, za spešl fitness potraviny a různé balíčky s náhražkami a doplňky stravy, uvidíte, že vám na pořádný, zdravý nákup zbude dost :) V jednoduchosti je v tomhle případě síla.
Snídat můžete například žitné pečivo se šunkou nebo nějakou pomazánkou, ovesnou kaši, tvaroh nebo jogurt s ovocem nebo vajíčka... Obědvat prostě nějaké maso ( nebo tofu, sóju, vejce, tempeh), nějakou přílohu a zeleninu. Večeřet to samé nebo si zase třeba obložit pečivo, udělat si pořádný salát ( s avokádem, s masem, s cottage, s oliváčem, k tomu třeba zase celozrnný chleba) je to jedno fantazii se meze nekladou, ale aby to bylo jídlo a ne sendvič z automatu nebo tyčinka. Jasně že vás nezabije, když si občas dáte místo oběda nanuk nebo buchtu nebo si zajdete na pár kousků pizzy. To je v pořádku. Ale měli by jste se naučit právě jíst normální jídla z normálních potravin.
Stejně tak není v pořádku snídat banán, obědvat malý salátek a večeřet knackebrot a dva plátky šunky...To není zdravé a normální stravování, to je hladovka :)
JEZTE CO NEJNORMÁLNĚJI
Ne, to nemusí znamenat českou klasiku ráno dva rohlíky s máslem k obědu svíčková nebo knedlo vepřo zelo a k večeři řízek s hranolkama a k svačině koláče... Ale ideální je mít stravu pestrou a jíst všechno, umět si dopřát občas i nezdravé jídlo, ale v rozumném množství a nic ze stravy nevynechávat. A také jíst v nějaké normální časové frekvenci, ne že od ... do můžete a od... di zas nesmíte ničeho ani líznout.
Jistě, jsou mezi námi i lidé, kteří fungují na přerušovaném půstu. Kteří fungují na keto dietě. kteří fungují na veganství. Ale pokud máte rozbité stravovací návyky, je lepší alespoň po nějakou dobu jíst co nejnormálněji. To znamená právě 3-5x denně, normální potraviny, nevyřazovat nic, ani maso, ani mléčné výrobky ( a nebavíme se o alergiích, pokud alergii máte tak snad sami víte, že to nemůžete, a že se vás to netýká) , ani přílohy, mít ve stravě sacharidy, bílkoviny a tuky. Pokud jste roky vegan nebo vegetarián, samozřejmě se toho vzdávat nemusíte, dá se to nějak vyřešit ( i když zrovna u veganů, zvlášť pokud jste po PPP a potřebujete opravdu vše bych od toho na chvíli upustila, než se uzdravíte, ale je to vaše věc a nikdo vás nemůže nutit, i na správné rostlinné stravě to možná nějak půjde, a pokud náhodou opravdu ne, poznáte to sami). Ale neskákejte do dalšího stravovacího směru jenom proto, že na něm Maruna zhubla, váš oblíbený youtuber ho propaguje a proto, že vám to doporučila sestřenice mamčiny kolegyně, která dobře vypadá... Najeďte na co nejnormálnější stravovací režim.
Vykašlete se na trendy a nehledejte v tom furt kouzla a zázraky. Žádné totiž neexistují.
HLÍDEJTE SI, ABYSTE MĚLI V JÍDLE VŠECHNY MAKROŽIVINY
Nemusíte si nutně počítat makra a kalorie, abyste jedli zdravě. Ale tak nějak od oka si pohlídat, zda máte v jídle vše, co potřebujete, by jste měli. Zkuste dbát, abyste v každém nebo v téměř každém jídle, třeba alespoň v těch hlavních nebo mimálně ve dvou z nich měli nějaký zdroj bílkovin, ( maso, vejce, mléčný výrobek, protein, sóju) zdroj sacharidů ( pečivo, přílohy, luštěniny, ovoce) a nějaký zdroj tuků ( olivy, avokádo, tučnější maso jako hovězí nebo losos, lžičku oleje, ořechy a semínka, žloutek) a ideálně i nějakou vlákninu ( tu najdete v zelenině, ovoci, ovesných vločkách, luštěninách, ořechách a trochu v přílohách jako pohanka a bulgur nebo v celozrnných produktech) Tohle jediné si pohlídejte, všechno si to počítat opravdu nemusíte.
JEZTE ZDRAVĚ, ALE NAUČTE SE SI DOPŘÁT
Rozhodně by jste měli jíst zdravé potraviny, to ano. Ty by měly tvořit základ vašeho jídelníčku. Ale je normální si občas dát něco nezdravého, a to bez výčitek a jen tak. Takové ty věci, jakože někde na oslavě sníte kus dortu, chipsy a pár chlebíčků, že si u babičky dáte knedlo vepřo zelo a čtvereček dezertu, že si zajdete po obědě s kamarádkou na latte a dort nebo že si objednáte celou pizzu, to k životu patří a asi nikdo se toho nechceme už navěky úplně vdát. Je naprosto v pořádku, když si to takhle občas dáte, pokud zbytek vašeho jídelníčku tvoří zdravé potraviny.
Jistě, obejdete se bez toho ( pokud zrovna nepřibíráte z podváhy a nepotřebujete si pomoci něčím, co je méně ,,košer", protože tak vysoké kalorie ve zdravém neujíte) ale opravdu není důvod se toho navěky vzdávat. Můžete si to dát. Když to bude občas nebo v rozumném množství. Pak to není problém.
Pokud to takhle neděláte, že jdete na něco do restaurace nebo tak, pak si třeba 1-2x týdně dejte něco nezdravého, na co máte chuť. Ať už to bude donut, čokoláda nebo svíčková. Když si to takhle jednou, dvakrát týdně dopřejete a jinak budete jíst zdravě, bude to v pořádku a vy se to tak hezky naučíte.
POSOUCHEJTE SVOJE TĚLO
Tohle budete dost možná moct praktikovat až po čase. PO PPP lidé neumí správně posoudit, zda mají hlad nebo ne. Ze začátku, když se začnou léčit, často už nepociťují hlad vůbec, protože jedli hodně málo, a hned jsou plní i z pár soust. Později, když tělu dojde, jak je vyhladovělé, začnete mít spíš vlčí hlady a máte potřebu jíst hodně a neustále. A až po čase, až potom, co se vám nejdřív trochu roztáhne a přizpůsobí žaludek, a co se dojíte po obdobích hladovění, a co přiberete na zdravou váhu, vám začnou správně fungovat hormony hladu a tělo si zase bude umět samo říct, kdy jídlo potřebuje.
To samé mohou mít i lidé, kteří se například emočně přejídali, nedokáží odlišit hlad od touhy zajíst nějaký splín nebo nudu, a také úplně správně nerozeznají, kdy mají hlad ( proto se u těchto lidí doporučuje jíst častěji, aby byli vlastně pořád sytí a každou chvíli něco jedli, ale vlastně zdravě a svůj správný příjem) Nebo když někdo jídal hodně nepravidelně, třeba celý den nejedl a jednou denně se napráskal. Také pokud máte nízké procento tuku, váš hormon sytosti nefunguje, jak má. Pokud máte tuku pod 13%, tak je dokázané, že ať jste muž nebo žena, hormon sytosti už nefunguje úplně tak, jak by měl. U žen je nezdravé procento tuku ( což je pod 18 u mladých dívek, u starších žen pod 20) pak můžou být signály těla i klamné - je to logické, tělo si nechce držet nezdravé procento tuku...
Ale až se z toho nějak dostanete, vaše tělo už vám bude umět říct, kdy má hlad, a kdy ne. A pak by jste ho měli poslouchat. Jíst, když máte hlad, najíst se, když máte hlad a nebát se, naopak to do sebe necpat na sílu, když jste plní.
Prostě pokud máte hlad o hodinu dřív, než máte mít svačinu, no tak si jí vemte teď. Stejně tak pokud jste hodně plní z velkého oběda, no tak jí do sebe na sílu necpěte, pokud už zrovna nemusíte přibrat, nemusíte jí do sebe cpát na sílu. Stejně tak když nemáte v šest, kdy obvykle večeříte, hlad, no tak se najezte v sedm...A pokud už jste si vše plánované snědli, ale máte velký hlad, tak opravdu nemusíte sedět s kručícím břichem, máte asi hlad z nějakého důvodu, no tak se běžte najíst! Furt vám to vyjde lépe, než když pak vyhladovělí zblajznete balíček sušenek... Takže poslouchejte svoje tělo a dejte mu, to potřebuje a o co si říká.
Já doufám, že vám tyhle tipy nějak pomohou
Komentáře
Okomentovat