Nadváha a obezita u dětí může často vést k PPP - proč je důležité vaše dítě vézt ke správným stravovacím návykům
Dnešní článek bude hlavně pro rodiče... Většina lidí, kteří trpěli PPP, bylo v dětství tlustých nebo měli problémy s nadváhou. Ono je to logické. Když je dítě tlusté, spolužáci a okolí mu to často dávají sežrat :( To je ta dnešní doba. Opravdu snad každý, kdo byl v dětství při těle, si prošel šikanou nebo minimálně nějakou diskriminací či posmíváním si za to, jak vypadá. V lidech to pak vyvolá pocit, že tlustý = špatný a hubený = dobrý. A že čím hubenější, tím lepší. No a tohle hodně lidí dostane až do anorexie a bulimie.
Člověk by rozhodně neměl hubnout kvůli ostatním a kvůli tomu,a by se jim zalíbil, ale obezita je i zdravotně riziková a špatné stravovací návyky budované od dětství opravdu často vedou k PPP nebo minimálně zdravotním komplikacím způsobeným nadváhou nebo naopak k nesmyslným dietám. proto je důležité, abyste k nějakým správným stravovacím návykům vaše děti vedli od mala.
Sama jsem to zažila. Od malička jsem měla sklony k tomu přibírat. Byla jsem opravdu tlustá. měla jsem nadváhu a ne zrovna malou. No a moje máma v dobré víře, abych dál nepřibírala, dělala opačný extrém. Hodně mě v jídle držela zkrátka. Prakticky to vypadalo tak, že jsem k snídani dostala třeba půlku rohlíku nebo jednu activii nebo kinder mléčný řez, na svačinu pak tu druhou půlku rohlíku nebo chleba, oběd jsem měla ve škole, ten mi většinou nechutnal, a pak k večeři třeba jenom polívku nebo kompot a kopeček rýže. To je pro dítě ve vývinu strašně málo. Neexistovalo, abych jedla víc nebo jedla sladkosti. To vedlo zaprvé v tomu, že jsem měla od malička zpomalovaný metabolismus a, když jsem se ke sladkostem někde dostala ( například tajně u babičky) musela jsem to sníst všechno. Neměla jsem kontrolu, neměla jsem záklopku, prostě nešlo dát si dva řádky čokolády, musela jsem sníst celou tabulku... protože jsem věděla, že to pak zase věčnost neuvidím. Taky jsem byla dost lenivá. Což mohlo být právě i tím, že jsem měla málo energie. takže jsem se prakticky vůbec nehýbala. No a tohle všechno vedlo k tomu, že jsem se dostala až do obezity. S šikanovali mě. V podstatě pořád. A i to mělo za následek mojí anorexii. nebyl to hlavní důvod, ale byl to problém spíš při léčbě. Bála jsem se přibrat, abych zase nebyla tlustá jako kdysi... Abych zase nebyla ,, ta špatná".
U mojí mámy byl ten problém, že o stravování nevěděla vůbec nic. Má zažité takové to klasické z ženských časopisů, že tím míň jíš, tím víc zhubneš a čím víc jíš, tím víc přibereš... Bohužel to samé u ní platilo i ohledně objemu jídla. Do teď má pocit, že čím míň na objem, tím méně na kalorie. Takže do teď se diví, že sežeru obří salát ze tři čtvrtě kila zeleniny a bílého jogurtu, a že ona sama přece nejí, když si dá jen kus tučného sýra... A už neví, že ten její malý kousek sýra má více kalorií, než můj obří, skoro kilový salát...
Tak to bylo i u nás doma. malé porce, ale ne vždy zrovna zdravého jídla. U nás doma se nikdy vyloženě neprasilo, pizza se neobjednávala, máma neuměla péct, takže nic nepekla, ve fast foodu jsem jedla popré až ve 20ti... Sladkosti u nás doma nebyly... Ale nejedlo se ani vyloženě zdravě. Hranolky, omáčky s knedlíkem, těstoviny, polívky s jíškou, bílé pečivo... To u nás doma běžně bylo. Prostě taková ta klasika.
Přitom kdyby mi místo půlky rohlíku dala rohlík celý a třeba s lučinou, místo aby mazala pod pomazánkové máslo ještě normální máslo, a pak udělala špenát s vajíčkem a bramborem a dala mi pořádnou porci, místo aby rozmrazila mražené knedlíky s nula nic špenátu a k nim udělala cibuli na sádle, udělala by mnohem lépe... Ale já jí za to nevidím, nevěděla to, nerozumí tomu... jenže právě kvůli těmhle věcem může být i vaše dítě tlusté, a může to mít následky. Jaké jsou tedy mé rady?
Dítě ve vývinu musí jíst dost. To ano. Potřebuje více kalorií, živin a hlavně i minerálů a vitamínů na vývoj. Takže děti by rozhodně měly jíst dost. Ale to neznamená, že by se měly denně cpát chipsy, mekáčem a buchtičkami s krémem. Rozhodně bych jim to nezakazovala úplně, protože pak právě nebudou mít záklopku, a jakmile se k tomu dostanou, budou se tím nekontrolovatelně cpát. Takže ano, ať si zamlsají, ať si dají občas ten zákusek, křuky nebo pizzu, ať si vezmou jednu sladkost, ale ne 2x denně...
Potřebují hlavně kvalitní jídlo. Nemusíte děti krmit černou čočkou, grilovanou cuketou a lilkem a lososem na páře a klíčkama, to by vám stejně asi ani nejedly. Ale spíš je dobré se zamyslet nad zdravějšími varianty běžných oblíbených jídel a na celkovou vyváženost.
Aby v jídle měly zdravé sacharidy, bílkoviny i tuky. Pokud do nich tu zeleninu prostě nedostanete ( sama jsem zeleninu do 16ti naprosto odmítala a nejel přes to žádný vlak) pak alespoň to ovoce. Nebo jí do nich zkuste dostat v nezvyklé formě, tak aby úplně nevěděly, že jde o zeleninu. například udělejte hranolky... Z mrkve. Pěkně kapka oleje, sůl, dobré koření a pořádně upéct do zlatova. Nebo alespoň bramborové hranolky místo těch předsmažených...
Můžete dělat zdravější varianty jídel. naučit se péct bez cukru, používat náhradní sladidla, sladit medem a dát ho míň nebo například použít banán, jablečné pyré atd. Stejně tak nesladit cukrem omáčky, dávat do nich víc cibule, aby se nemusely tolik zahušťovat, místo sádla dělat jídla na řepkovém oleji, a dát ho trochu míň, bílé pečivo občas vyměnit za žitné a celozrnné, používat kvaliní, přirozené potraviny, méně tučné sýry, libovou šunku, margarín, med, obložit zeleninou, pokud to sní...Ovoce, ovesné vločky, ovesnou kaši místo krupice atd. Libové maso, ryby ( pokud jsou ochtné je jíst) pohanka, luštěniny, oříšky místo chipsů, přílohy, mléčné výrobky, spíše bílé, než ochucené, ochucený jogurt občas rozhodně nevadí stejně tak nějaký pudink, neodpírejte to dětem úplně, ale ať jí i ty bílé. Pokud jim to nechutná, je fajn do toho přidat med, ovoce, kakao a skořici nebo jablečné pyré.
Nepít slazené limonády. Všecky ty coca coly, fanty sprajty atd těm dětem dají třeba 1000 kalorií, přitom absolutně žádné živiny a jen cukr a chemikálie. Pokud si je děti občas chtějí dát, pak existují zero varianty. Také nejsou ideální ani zdravé, ale pořád lepší, než ty s cukrem.
Také dohlédněte, aby jedly pravidelně. Nemusí to být na minutu přesně každé 3 hodiny... Ale aby měly snídani, oběd a večeři, popř jednu nebo dvě svačiny. Aby nevyhládly a pak se netláskali v bufetu ve škole za kapesné pendreky...Pokud obědy ve školní jídelně prostě nejí, vykašlete se na to. Pokud to stejně vyhazují, pak i vy vyhazujete peníze každý měsíc do koše... Samozřejmě že je lepší, když má dítě normálně oběd ve škole, cenově to vyjde dobře, buduje sociální návyky a vy nemusíte každý den vařit. Ale pokud to stejně celé vyhodí, k čemu to je? To už je lepší mu dát jídlo s sebou. Například naplnit tortily něčím zdravým. To vypadá dobře, takže by se nemusely ofrňovat, dá jim to vše potřebné a nají se z toho...
Tohle by zdravému dítěti mělo stačit. Když nebude pít slazené nápoje, bude jíst zdravě a normální potraviny, dostatečně, pravidelně, sladkosti v omezeném množství a zdravé tuky. Pokud se k tomu bude nějak zdravě hýbat, což je další věc, ke které by jste je měli vézt. Naučit je například si večer zajít na půl h na procházku. nebo odpoledne. Dnes už všechny děti fakt nelítají celý den venku s přáteli, dnes je často zavedená tabletová výchova... Takže dítě celý den leží doma s mobilem nebo tabletem, protože rodiče nemají čas. Přitom když si osvojí návyky jako právě ty procházky, může mu to hodně pomoci. když je hezky, tak jít plavat, na kolo, na brusle, hrát ping pong... Aby se byly zvyklý hýbat.
Dítě by nemělo v nízkém věku držet diety. To rozhodně ne. Ale pokud má opravdu výraznou nadváhu, tak je i zdravotně na místě, aby něco zhublo. Ale ne rychlou přísnou dietou, ale spíš změnou životního stylu, zařazením pohybu a vybudováním správných stravovacích návyků.
Komentáře
Okomentovat