Trávicí potíže PPP bohužel provázejí často a hodně dlouho. Někdy se nemusí úplně spravit už vůbec. Některé následky jsou bohužel trvalé a nemusí to být vždy jen ty těžké, ale opravdu už do konce života můžete trpět jistými obtížemi, které sice nejsou nebezpečné, ale mohou být otravné. Mezi ně patří častější nadýmání, občasné křeče po jídle, špatná snášenlivost některých jídel ( hodně tučných, mastných, moc vláninovitých, pálivých nebo nadýmavých), zácpa, průjem nebo občasné nevolnosti. Ale do jisté míry se tyto problémy dají dot zlepšit, a pokud se zhorší, existuje spousta věcí, kterými si můžete pomoc. A to vám řeknu v dnešním článku.
V anorexii se tělo odnaučí trávit a žaludek a střeva se odnaučí pracovat, protože nemají s čím. Lidé s anorexií trpí častými zácpami ( třeba i 2 týdny, protože kde nic není, tam ani smrt nebere...) a nafukováním se, břicha se jim mohou nafouknout jako dětem v africe.
Při bulimii je to ještě horší, protože přejídáním přetěžují trávení a následně si celý trávicí trakt poletpají zvracením a to, co do žaludku rychle narvali z něj hned potom vydáví. Projímadla jsou na tohle snad ještě horší, protože naprosto ničí veškerou střevní mikroflofu a mohou nenávratně poškodit střeva.
A při záchvatovitém přejídání dochází opět k přetěžování trávení velkým množstvím často nevhodného jídla anevhodnými kombinacemi, pokud ho jedinec ještě kompenzuje haldověním a po čase se opět přejídá, pak je trávicí ústrojí střídavě přetžováno a střídavě nuceno být nečinné...
Takže co nám může pomoci:
DOSTATEK VLÁNINY, ALE S ROZUMEM
Vláknina je skvělá, protože podporuje trávení a chození na wc. Skvělým obsahem vlániny jsou ovoce, zelenina, ořechy a semínka, luštěniny, celozrnné obiloviny a některé sirupy ( čekaknový, agávový). Je dobré mít ve stravě dostatek vlákniny ( s čímž asi většina lidí a anorexií problém nemá, protože se živí převážně ovocem a zeleninou, a když obilninami, tak celozrnnými), ale neměli by jste jí mít ani moc. Protože pak vás naopak může ,,zašpuntovat" a nafukovat nebo se naopak až nezdravě proběhnete. Obecně se doporučuje mít denně 20-35g vlákniny. Někdo bude už špatně trávit i těch 20, někomu naopak nebude vadit těch 35, ale pro jistotu je lepší držet jí v těchto číslech. Průměrný čech živící se typickou českou stravou má denně v průměru asi 4g vlákniny, což je málo, ale zase jiní experti (, ŽEE RIN) jsou schopní mít vlákniny třeba i 50-60g a to už také není dobré.
TEPELNĚ UPRAVUJTE LUŠTĚNINY A ZELENINU
Luštěniny i zeleninu tepelně pořádně upravte. luštěniny pečlivě uvařte a pak ještě prohřejte na pánvi, to samé zeleninu, syrová zelenina je zdravá, ale na trávení není úplně nejlepší, takže pokud máte trávicí obtíže, poduste si jí.
KMÍN JAKO PRVNÍ POMOC
Kmín napomáhá trávení, takže pokud je vám po jídle zle a nemáte po ruce žádný lék, vemte si hrstičku kmínu a cucejte ho. Opravdu to pomáhá. Stejně tak trávení usnadňuje chilli a hořčice, ale jen v malém množství.
LÉKY NA TRÁVENÍ
Mezi léky na trávení, které seženete v každé lékárně a pomáhají, jsou Kinito, Espumizan, ( prosuplin, který pomáhá opravdu hodně, ale zároveň je to lék na přibrání, protože je po něm vlčí hlad), Simethicon... a další.
MLÉČNÉ VÝROBKY
Samozřejmě jen za předpokladu, že nejste alergičtí na laktozu... Právě bílé jogurty, kefír a podmáslí nebo třeba i tavroh jsou úžasné na trávení, protože obsahují přírodní prebiotika a opravdu dokáží divy. když jsem v léčebně měla zauzlovaná střeva a byla jsem den od klistýru, zachránilo mě právě podmáslí...
A i když to asi nechcete slyšet, ještě lépe pomůžou ty tučnější. Třeba plnotučný kefír mi na trávení pomůže úplně nejvíc a ty kalorie za něj stojí, protože je vážně dobrý. Ale celkově tyto mléčné výrobky mohou hodně pomoci.
TUKY V JÍDLE ( ALE SPÍŠE ROSTLINNÉ)
Aby se vám lépe trávilo, je dobré mít v jídle i trochu tuku. Stačí málo, pár oliv, půlka avokáda, lžička oleje, oříšek másla... A bude se vám trávit líp. Někdo může mít problém se živočišnými tuky ( v jednu dobu jsem nemohla sníst ani nelight jogurt,a by mi nebylo zle) a je třeba to trénovat a nechávat tělo si zvykat i na ty tuky živočišné, ale chce to postupně ( Normální jogurt, tučnější cottage, 1 plátek sýra, žloutek, losos...) a pokud vám dělají hodně zle, tak vsaďte spíš na ty rostlinné.
JÍT SE PO JÍDLE PROJÍT.
Pokud je vám hodně těžko, neležte. Pokud máte velké křeče a nejde to jinak, je to něco jiného, pak by jste ležet měli, ale pokud je vám jen hodně těžko, jděte se projít. 6ádný běh a žádné zběsilé tříhodinové výšpaly, ale pohodová procházka na 20-30 inut hned po jídle usnadní trávení a ještě zmírní výčitky.
ZELENÝ ČAJ, BYLINKY, KÁVA
Trochu vám na trávení může pomoci i zelený čaj, kvalitní espresso nebo nějaké bylinky, jako tymián, lékořice, hřebíček nebo právě různé čajové směsi na trávení. Je dobré je pomalu popíjet po jídle.
PROTI ZÁCPĚ
Pokud trpíte zácpou už několik dní, vykašlete se na starch z cukru, protože věřte, že zauzlovaná střeva jsou horší, a vsaďte na švestkový, anaansový nebo hruškový kompot a hlavně šťávu z něj. A když to ještě zapijete podmáslí a zajíte bílou řektví, není to nejchutnější kombinace, ale spolehlivě pomůže. Proti průjmu pak může pomoci řádek opravdu vysokoprocentní hořké čokolády, banán a suchá rýže.
JEZTE CO NEJNORMÁLNĚJŠÍ A LEHCE STRAVITELNÉ POTRAVINY
Taky to cche dostatečně jíst, hlavně pravidelně a klidně častěji. Víme už, že není nutné jíst 5-6x denně, ale ve vašem případě je to žádoucí. Spíše po malých porích a častěji.A ne kvůli hubnutí, ale kvůli trávení. Aby si vaše trávení zase zvyklo a nastartovalo, a pokud ho budete takhle stimulovat, moc mu tím pomůžete. Protože ho nezatížíte na objem velkou porcí, ale přitom ho budete stimulovat vlastně neustále a díky tomu se zase naučí rychleji pracovat.
Jezte běžné potraviny, jako rýži, brambory, kuskus, ovoce, jogurty, tvaroh, tepelně upravené maso nebo tofu ( skvělý je i tempeh), ovesné vločky, pečivo ( klidně i to bílé, pokud máte jinak na vitamíny bohatý jídelníček, tak to nevadí) Dělejte si třeba nějaké pomazánky z tvarohu, hummus atd.
Komentáře
Okomentovat