Přeskočit na hlavní obsah

JAK A JAK ČASTO CVIČIT

V dnešním článku se zaměříme trošku na cvičení a povíme si, jak často, jak dlouho a jak je zdravé cvičit. Protože většina lidí s nebo po PPP ke cvičení nemá zdravý vztah, cvičí moc, cvičením se trestají a kompenzují případné peřejezení, cvičí denně, i když jsou unavení, nachlazení nebo když kvůli tomu nejdou třeba s někým na kafe… A to je špatně.
Tento článek bude ale i pro ty, kteří se teprve chystají začít cvičit a sami moc nevědí, jak vlastně, jak začít, kde najít motivaci, jak vytrvat a JAK vlastně cvičit a kdy… Obě tyto skupiny si v dnešním článku přijdou na své.
Cvičení a sport je určitě zdravé. Nikdo nemůže tvrdit opak. Je to zdravé jak pro tělo, tak pro duši, sport nám může pomoct i proti depresím, úzkostem, dokonce se různé cvičení doporučuje při léčbě závislostí, může pomoci i na imunitu a na držení těla… Jenže sport je stejně jako oheň velmi dobrý sluha, ale velmi zlý pán. Cvičení totiž může být velice návykové, tak návykové, jako heroin. Že fakt ráno vstanete, už jen myslíte na to, jak budete cvičit, co budete dneska cvičit a jak dlouho, strašně se na to těšíte, i když zároveň netěšíte, protože jste třeba unavení a máte toho moc, z představy, že by jste si nezacvičili se vám dělá vyloženě zle, a jakmile odcvičíte…. Je všecko růžový, váš život má zase smysl… Tohle je rozhodně ten špatný vztah ke cvičení, a ten si přece budovat nechcete!
Nadměrné cvičení ( co už je nadměrné cvičení si povíme níže) totiž může způsobit řadu zdravotních problémů, když nepočítám psychiku, to že se z toho můžete i zhroutit, tak vám hrozí svalová horečka, vyčerpání, nespavost, natažené svaly, migréna a celkové přetížení a oslabení organismu ( tohle všechno jsem si zažila), takže jak vidíte, nadměrné cvičení je spíš kontraproduktivní, navíc pokud třeba posilujete a chcete si udělat nějaké ty svaly, tak to neuregenerujete. Takže zase, pro vaše svalstvo to bude spíš kontraproduktivní a způsobíte si leda bolesti místo pevnější postavy…
Jiní lidé mají ale zase problém, že se ke cvičení nedokopou nebo u něj nevydrží víc, než několik týdnů… A to často proto, že se ze začátku dopouštějí následujících chyb:
1. Přepálí začátek - začnou cvičit každý den hodinu, i když před tím nedělali nic, no a po týdnu jsou tak vyčerpaní a otrávení, že se na to raději vykašlou
2. Volí pohyb, který je nebaví - Kamarádka, jejich oblíbená trenérka nebo oblíbená herečka začne dělat nějaký sport nebo nějaké cvičení… Tak oni začnou taky, jen proto, že to dělá NĚKDO, místo aby si našli druh pohybu, který je bude bavit, takže u toho zase nevydrží.
3. Chtějí výsledky hned - naivně se domnívají, že začnou cvičit, a za 14 dní uvidí první výsledky a za měsíc nebo dva budou vypadat jako profesionální sportovec nebo zhubnou 10 kilo…A ono ne XD Takže ej to demotivuje a praští s tím
4. Neudělají ani první krok - Vůbec nezačnou. Včera se jim nechtělo, včera dávali jejich oblíbený film, zítra se jim zase nebude chtít, pozítří budou unavení ze školy, popozítří si najdou 10 jiných důvodů, proč nemůžou začít… Místo aby našli ten jeden jediný, proč ano. Nejtěžší je začít. Jít na tu první lekci, začít cvičit doma, jít plavat… Ale jakmile začnete, už to půjde snadněji.

JAK TEDY ZAČÍT?

Pokud doopravdy začínáte, pak vám stačí málo. Přece jenom vaše tělo ani psychika prostě nejsou stavění na to, abyste začli cvičit 2x denně…
Takže pokud doopravdy začínáte, bude skvělé, když pro začátek začnete pravidelně cvičit 1x týdně. Když to takhle vydržíte měsíc, opravdu každý týden, pak 2x. Když už vám to půjde 2x, můžete začít 3x… A nemusíte vůbec hned do fitka, lepší je si nejdřív udělat nějaký základ, začít cvičit s vlastní vahou, na míči, se švihadlem atd… At máte nějaký základ. A pro začátek stačí hodinu 2x týdně nebo 30 minut 3x týdně. Taky si musíte najít něco, co vás bude bavit. Vy nemusíte chodit do fitka, protože tam chodí vaše kamarádka. Vy nemusíte chodit běhat, protože chodí vaše oblíbená youtberka. Vy nemusíte chodit na jógu proto, že to dobře vypadá na instagramu… Musíte si najít sport, který vás bude bavit. Můžete chodit plavat, hrát basket, cvičit doma, chodit na pilates nebo jezdit na kole. A nebojte se si to vyzkoušet. Pokud vás prostě na jóga nebude bavit, tak zkuste to fitko… když vás ani to nechytne, zkuste třeba bruslení nebo lekce tance, choďte lézt na stěnu… Nenuťte se do toho, co vás nebaví nebo u toho nevydržíte.

JAK ČASTO?

A pokud už nějakou dobu cvičíte, jak často je dobré cvičit, a co už je moc? Pokud nejste profíci, co se tím živí, pak by jste se vašemu sportu neměli věnovat víc, než hodinu denně a častěji, než 5x týdně. Abyste alespoň 2 dny v týdnu měli volno a vaše tělo si mohlo odpočinout. Ale nejlepší je asi cvičení 4x týdně, právě třeba hodinu… To je takový ideál.
Zase ale záleží na tom, co cvičíte. Pokud chodíte na hodinu běhat nebo na rotoped nebo někde zvedáte těžký činky a posilujete na strojích nebo třeba pokud děláte balet, pak děláte náročnější pohyb a je lepší cvičit třeba 3x-4x abyste to uregenerovali a měli dost prostoru pro odpočinek.
Pokud chodíte například plavat, cvičíte jógu, protahujete se nebo cvičíte nějak lehce doma, jen nějaké dřepy, zkracovačky, sedy lehy… ale ne s velkou intenzitou nebo třeba pokud cvičíte kratší dobu ( Třeba 20-30 minut), tak to můžete i 5x-6x týdně, pokud nejste úplní začátečníci. Záleží na intenzitě. Ale mějte v hlavě, že ne víc jak 5x týdně hodinu denně. To je pak za a. kontraproduktivní, a za b. si tím spíš uškodíte, zdravotně, psychicky i výkonově a pokazíte si případné výsledky.
Nutno také dodat, že ke sportu je třeba adekvátně jíst, abyste na to měli sílu, energii, náladu, a aby jste se mohli zlepšovat, protože to bez jídla nepůjde J Taky je dobré hlídat si spaní, protože zvlášť lidé, kteří sportují, mají prostě vyšší nároky na spánek.
A další perfektní alternativou, zvlášť třeba ve dny, kdy se vám fakt cvičit nechce, je chůze. Chůze je taky pohyb. Takže pokud opravdu nemáte sílu někde hodinu tancovat nebo zvedat váhy, pak se jděte radši na hoďku projít. Nebudete muset mít výčitky, že jste se nehýbali, a přitom se nepřetáhnete.
Další varianta může být, že děláte těch sportů víc. Například v pondělí chodíte do fitka, ve středu si jdete zaběhat, v pátek na brusle a o víkendu si chodíváte zaházet s kamarády na koš… Takovéhle rekreační sportování je samozřejmě super a pokud to opravdu děláte rekreačně a ne dlouho, pak se můžete nějaké takovéhle aktivitě věnovat skoro každý den, ale v případě, že je to intenzivnější, by jste zase neměli přetáhnout to 4-5x týdně. Víc prostě ne. Odpočinek a čas na regeneraci je také strašně důležitý.



KDY CVIČIT?
Ohledně toho, kdy cvičit, jakože v kolik hodin, to je úplně jedno J Je jedno, jestli ráno, v poledne nebo večer… Snad jedině těsně před spaním by se cvičit nemělo. Tak tu hodinu před spaním ne, jinak kdykoli. Mě osobně se nejlépe cvičí kolem poledne, brzy odpoledne nebo před obědem. Ale to si většina z nás běžně kvůli škole a práci nemůže dovolit, takže prostě v tolik hodin, jak vám to bude vyhovovat, a jak vám to dovolí časové možnosti.
Není dobré cvičit úplně brzo ráno na lačno, navíc tuky se tím fakt víc nespalujou J Není to dobré proto, že vy tu energii na ten sport potřebujete. Něco jiného je, když se před snídaní na 30 min protáhnete nebo si zacvičíte třeba tu jógu nebo když si dáte 10 minut nějakýho hopsání… dejme tomu, když vám to vyhovuje. Ale pokud jdete běhat, hrát fotbal nebo posilovat, pak se určitě najezte
1. Podáte lepší výkon a zvládnete toho víc¨
2. Nebudete pálit svaly ( protože vaše tělo nikdy nespaluje primárně tuk, ani při kardiu na lačno, jde právě spíš po svalech a ty pálit nechcete…)
3. Nebudete mít pak takovou potřebu sežrat celou planetu ( no pokud nevěříte, sami si to zkuste, jít na lačno na hodinu běhat, takovej hlad, to jste nezažili… a to třeba pro lidi s bulimií a se ZP je to poslední, co chcete, aby se stalo)
4. Budete mít u cvičení i po něm lepší náladu
5. Nemusíte mít rozhodně žádné výčitky, protože jídlo, které sníte před cvičením, využijete J

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Můj jídelníček za tři dny - 1600 kcal, a konečně vyvážené

 Ahoj, zas vám ukážu, jak teď jím. Zavedla jsem si nový úkol. Jíst opravdu poctivě všechny makroživiny, mít v jídle sacharidy, bílkoviny i tuky. Vždycky jsem se bála mít v jídle spolu s bílkovinou sacharidy i tuky, vždy to bylo buď jedno nebo druhé, ale teď se učím, že tyto dvě makroživiny dohromady nekoušou a doporučuji každému naučit se to. Není nutné to dělat jako já a furt to řešit v tabulkách, ale prostě si pohlídat, abyste v každém nebo každém druhém jídle měli nějaký zdroj sacharidů, bílkovin, tuků i vlákniny. Nebo mít takto vyvážená alespoň 2-3 jídla za den ( podle toho, kolikrát jíte. O tom, co je u mně nového, budu psát zítra, teď vám jen ukážu svůj jídelníček. 1. SNÍDANĚ: Ovesná kaše - 60g ovesných vloček, 20g proteinu, 150g jahod, lžíce medu SVAČINA: Mléko 200ml, oříšková tyčinka 35g, bílý řecký jogurt 140g OBĚD: Zelenina 250g, celozrný bulgur 60g, tofu s bazalkou 90g, pár arašídů VEČEŘE: rýže 15g, žlutá čočka 40g, tofu s bazalkou 90g, zelenina 200g, černé olivy 30g 2. ...

,Ana' ze mě udělala blázna, sobce a otroka

Naprostého blázna... . S aplikací kalorické tabulky si ,,hraju" kldině 4 hodiny v kuse, zadávám nejrůznější kombinace jídel ( které bych ani nejedla) gramáže a nejůznější verze... . Chodím pořád do obchodu...Koukat se na potraviny. Ano, třeba hodinu chodím po Albertu a jen se dívám na potraviny, které bych si neodvážila koupit. . Nevydržím dvě hodiny bez toho, aniž bych si nějakým způsobem neplánovala jídlo, cvičení, kolik čeho a co v jakou hodinu a plány různě nepoupravovala a nepřemýšlela, kde ještě by se dalo ubrat, ale abych zvládla fungovat...( včetně zapisování, tabulek a poznámek... . Klidně dvě hodiny projíždím menu restaurací, do kterých nejspíš v životě nepůjdu... Myšlenky na jídlo jsou tu 24 hodin denně. . Když byl doma ještě krejčovský metr, měřila jsem si všechny části těla kldině 10x denně a zrhuba 2x za noc... . Nesmím se podívat do zrcadla, jinak se mi dělá špatně ( vyloženě fyzicky i psychiky zle) . Když mi někdo nabídne jídlo, hned to ve mě vyvolá pocit, že mi...

Můj jídelníček - 1400 kcal, jak teď jím

Zase vám sem picnu ukázku toho, jak aktuálně jím. Jím teď 1400 kcal bez ohledu na to, jestli ještě přiberu, protože jsem zase jedla nějakých 1000 kcal, cvičila skoro dvě hodiny denně, další dvě prochodila a stejně jsem udržovala nebo lehce přibírala, byla jsem vyčerpaná a plačtivá, takže prostě musím opravut metabolismus a to z 1000 nebo 1200 kcal neudělám, tak zase postupně navyšuju, i když mi to rve srdce a mám hroznej strach :( Takže teď mám 1400 kcal a chtěla bych to ještě navýšit... tady to je :) SNÍDANĚ: Banán, 200g jahod, kiwi, hrst kešu, 140g bílý řecký jogurt SVAČINA: Mléko do kávy ( odtučněné) 150 ml a domácí arašídové mléko 100ml, kakao. OBĚD: Kuřecí prsa 150g, cuketa, rajčata, paprika, 5ml olivového oleje, chilli omáčka SVAČINA: 2 krajíce celozrnného chleba ( 80g), perla tip cca 15g, kuřecí prsní šunka 100g VEČEŘE: Zeleninová polévka ( z cukety, špenátu, celeru, brambor a brokolice), okurka, mrkev, cottage 200g